Chováme andulky

O Češích je známo, že jsou národ milovníků zvířat. Nějakého domácího mazlíčka chová každý druhý. Kromě psů, koček, hlodavců a plazů, jsou oblíbení papoušci. Pro svou nenáročnost a hravou náturu si kdekdo zamiloval andulky vlnkované.
dvě andulky
Tito roztomilí ptáčci se dají pořídit prakticky za pár korun a jsou snadno k mání. Nejčastěji spatříme zelené andulky se žlutou hlavou a modré s hlavou bílou. Pokud si pořídíte jen jednu andulku, musíte se jí častěji věnovat. Lze pořídit i pár nebo celou skupinu. V tom případě dejte pozor, aby nebylo o samičku víc, než samců. Ta, která nemá svého samce, by mohla ničit vajíčka ostatních párů. Samičku od samce rozeznáme podle zobáku. Samečci mají modré ozobí, zatímco samičky hnědé. Dožívají se průměrně 10 let, takže se může stát vaším společníkem na dlouhou dobu.
andulky v kleci

Péče o andulky

Klec pro tyto ptáčky pocházející z Austrálie musí být dostatečně velká, aby si v ní mohli protáhnout křídla. Na broušení zobáku a drápků jim do klece pořiďte bidýlka, nejlépe přírodní větvičky. Pro zábavu se do klece hodí nějaké houpátko nebo okusovátko.
Co se týče krmení, andulky potřebují hlavně zrní (proso, oves…), občas jim dopřejte třeba mrkev, petržel nebo salát. Radost jim uděláte i mladými listy pampelišky nebo kouskem ovoce.
Budete-li se vaší andulce dostatečně věnovat a mluvit na ní, je schopna se naučit opakovat pár slov.Andulku nechte každý den prolétnout, ale raději zavřete všechna okna, mohla by vám snadno uletět a vy byste se s ní museli nadobro rozloučit. Dejte také pozor, abyste jí nepřivřeli prsty třeba do dveří. Je to pro ni velmi bolestivé. Nenechávejte ji samotnou, když je z klece venku. Andulky totiž rády okusují dřevěný nábytek a papír. Mají rády lesklé předměty a hlavně zrcadla, ve kterých se milují prohlížet.
S tímto domácím mazlíčkem si prostě užijete spoustu legrace a ještě vás potěší, když se vám podaří ho naučit nějaké to slovíčko.

Posted in Nezařazené