Druhy lásky – tedy všechno, co o tom ještě nevíte

Existuje typologie lásky podle Johna Leeho, kterou vytvořil na základě řecké filozofie. Každý druh lásky má svoji vlastní barvu: Eros – červená, Storge – modrá a Ludus – žlutá. Každá z nich se může mísit s ostatními, díky čemu vznikají další kombinace: Storge + Ludus = Pragma (zelená), Eros + Ludus = Mania (oranžová) a Eros + Storge = Agape (fialová).
 
Eros je láska romantická, kdy se milenci do sebe pravděpodobně zamilovali na první pohled. Fascinace druhým člověkem především spočívá na obdivování jeho nebo její fyzické stránky. Nejčastěji to vidíme v hollywoodských filmech.
 Eros – romantická láska
Storge je postupné zamilovávání se do dané osoby. Probíhá ve 3 fázích: seznámení se, přátelství a láska. Erotická stránka není základem vztahu, protože tím stěžejním pilířem je emocionální vztah mezi nimi a důvěra.
 
Ludus je svého druhu zábava, která vnímá lásku jako nějaký způsob hry. Nejdůležitější je ze vztahu vyplývající radost a potěšení, které se hlavně týká sexuálního života. Vítězství a rozkoš jsou klíčové. Jakýkoliv emoce a pochopení mezi partnery nehraje roli.
 
Pragma je racionální a pragmatická láska, co znamená, že lidé, kteří milují tímto způsobem nebudou plýtvat časem pro někoho, kdo není schopen zajistit jim klidný a stabilní život. Jsou to lidé, kteří se vždycky budou snažit dohodnout s druhým člověkem na nejlepším druhu řešení.
 
Mania je už svého druhu posedlost druhým člověkem. Partneři svou lásku nadměrně prožívají. Nejsou schopni normálního selského myšlení nebo i odpočinku, protože pořád přemýšlí o svém milenci. Jsou úplným kolotočem nálad a emocí – jednoho dne mohou být šťastní a skákat radostí, druhého dne zas mohou být velmi depresivní a nepromluvit na vás ani hlásku.
 Storge – přátelská láska
Agape je druh lásky, kde jeden člověk chrání toho druhého, protože ten první je většinou velice empatický a cítí potřebu bránit všechny, a především tohoto člověka, kterého miluje. Nikdy se nebude zlobit na svého partnera, i kdyby ho ten druhý podvedl. Odpustí mu a pokusí se mu dokonce pomoct.
 
Připomíná vám to něco? Našli jste se v tom? Můžete zkusit se svým nejbližším se o tom pobavit a vylepšit svůj vztah, protože každý z nás potřebuje něco jiného.

Posted in <a href="https://www.upmas.cz/spolecnost/" rel="category tag">Společnost</a>