Jaký dopravní prostředek se hodí do ucpaných měst?

Realitou dnešního města jsou ucpané silnice a přeplněná parkoviště. Přesuny autem a parkování především ve špičce jsou nervy drásající a časově náročné. Jak však vyřešit přehršel automobilů a přesouvání se po městě?
auto Smart
Inspirace západem… nebo východem?
Při pohledu na západní Evropu můžeme vidět, že auta z měst pomalu mizí. Čím to? Vysoké daně za provoz automobilu, navyšování cen paliva, a především nabídnutá alternativa. Alternativou pro cestování po městě se stávají malé elektromobily. Majitelé elektromobilů jsou zvýhodňování nejrůznějšími dotacemi, příspěvky, osvobozeními od daně a také rezervovanými místy v centrech města. Kdo by takovou nabídku nevzal? Každý, kdo požaduje od auta více než jen ježdění po jednom městě. Elektromobily mají spoustu much, především nízký dojezd, dlouhou dobu nabíjení, řídkou síť dobíjecích stanic aj. Avšak pokud někomu stačí auto na přesun z bodu A do bodu B (většinou z domu do práce), je pro něj elektromobil ideální volbou.
pohyb aut ve městě
Navíc elektromobily bývají v menších verzích než klasické automobily a je s nimi snadnější manipulace při parkování.
Kromě elektromobilů můžeme v západní Evropě nalézt inspiraci v používání kol a koloběžek. Je běžnou praxí, že na kolech potkáme managery v sakách, řemeslníky a zástupce všech dalších povolání. Tomuto je přizpůsobena i vozovka a cyklisté mají vyhrazený svůj pruh včetně svých semaforů. Navíc nemusíte řešit parkovací místo, kolo můžete nechat v podstatě kdekoliv, pokud si k němu pořídíte účinný zámek. Nevýhodou je cesta v případě nepříznivého počasí nebo při obrovské vzdálenosti bodu A a bodu B.
Pokud se podíváme na Evropu východní, můžeme si povšimnout, že zácpy a přervanost měst auty zatím není relevantním tématem. V obecné rovině ve východní Evropě vesměs tento problém není. Fakt je způsoben nízkou životní úrovní, a ne každý si tak může pořídit automobil. Pokud bychom se inspirovali východem, možné řešení krize se nachází také v rapidním zdražení automobilů. Tento způsob řešení však není pro pohodlí obyvatel příliš komfortní.

Posted in <a href="https://www.upmas.cz/auto-moto/" rel="category tag">Auto moto</a>