Nastartujte tvoji kreativitu- i když možná není vaší silnou stránkou!

Lidé, kteří mají na něco talent, často nejsou na tomto poli úspěšní. Mívají totiž sklon brát svoje nadání jako samozřejmost, a nejsou proto motivovaní jej dále rozvíjet a pracovat s ním. Je naopak dokázané, že pílí vytrénujete opravdu téměř cokoli – a platí to i o kreativitě. Stačí si osvojit pár základních triků.
Myšlenková mapa
Podpořte kreativitu správným zázemím.Měli byste si uklidit pracovní stůl, aby vás nepořádek zbytečně nerozptyloval. Pořádně vyvětrejte, protože mozek potřebuje k přemýšlení více kyslíku (zívající studenti ve škole jsou často důsledkem špatně vyvětraných místností, nikoli nudy) a pokud můžete, klidně si pohrajte s uspořádáním nábytku v místnosti. To vše vám poskytne dobré zázemí pro kreativitu.
Zapisujte si nápady i myšlenky.Dokonce i ty sebebláznivější, protože až je budete zpětně pročítat, mohou vás navést k nové ideji. Máte-li pocit, že je vaše kreativní já momentálně znehybněné, pomozte si procházkou nebo jiným pohybem nebo se podívejte online na přednášku na vám neznámé téma.
Žárovka na tabuli
Pryč ze stereotypu.Zkuste dělat věci jinak, než jste zvyklí: změňte trasu do práce, naobědvejte se v nové restauraci nebo si projděte pár dyi (zkrata „do it yourself“ = udělej si sám) nápadů z Pinterestu. Soustřeďte se na přítomný okamžik, všímejte si detailů a nechte myšlenky proudit.
Věřte si.Je to sice náročný úkol, ale zkuste to. Pokuste se riskovat a třeba neuspět, protože i to vás posune. Nad každou svou myšlenkou se zamyslete z různých úhlů, pokuste se ji rozvinout, identifikovat její silné i slabé stránky (a ty slabé se pokuste vyřešit). Fantazii se meze nekladou, proto nic nezavrhujte a hrajte si s každou ideou. Zde opravdu platí, že i cesta je cíl.
Tvořte mind mapy.Velký kus papíru nebo nalepovací nástěnná tabule budou vašimi věrnými společníky. Vezměte fixy, vytvářejte mapy a zaznamenávejte své myšlenkové pochody. Grafická podoba nabízí spoustu možností! A na cesty si můžete stáhnout i aplikaci.
Brainstormujte.Mluvte se svými kolegy nebo i přáteli, kteří jsou úplně mimo váš obor. Každý člověk přemýšlí trochu jinak a může vám být zdrojem inspirace. Diskutujte. A držte se toho, co řekl Hemingway: „Piš opilý, opravuj střízlivý“.

Posted in <a href="https://www.upmas.cz/business/" rel="category tag">Business</a>